Még két hete akadtam bele egy Index-cikkbe (Az űrszemét miatt pánikol a Pentagon), amit simán lehetne médiaszakokra vinni példának – nincs vele semmi égbekiáltó, csak sok jellemző online hírgyári, khm, furcsaságot sikerült egyetlen cikkben összegyűjteni.
Elsőre azt gondoltam, valami reménytelen hírügynökségi fordítás lehet az alapja, de a magyar internetben csak az Indexre hivatkozva jelent meg máshol (vicces egyébként, hogy a Sanomában a "pánikol"-t már nem merték bevállalni, ott "aggódik" van, az Index legalább tökösen nyomja az oldalletöltés-fetisiszta klasszik online hírszerkesztést, ha már). A jó ég tudja, honnan csapódhatott akkor be az ihlet, mindenesetre egy március során készült és májusban publikált Pentagon-jelentésről szól az írás – a kutatás témája, hogy a sok kis űrben kevergő csavar meg levált rakétahajtómű-fokozat egyszer, valahol feltehetően össze fog ütközni, aztán a világ minden számítógépe ki nem számítja, mi lesz odafent, ha minden arrébb pattog.
Az Index szeptember 3-án kirakott cikke a Telegraphot hivatkozza, ahol ugyanez a cikk lényegében egyező tartalommal május 26-án jelent meg, csak ott még voltak utalgatások a közelgő focivébére, amiket a magyar fordító így ősz elején már kénytelen volt kiszerelni. Persze lehet, hogy valaki odabent tényleg figyelemmel követi az űrszemét-sagát (vannak visszatérő cikkek), épp célzatosan keresgélt és szeptemberben talált rá a korábbi hírre, és mindez még oké is a magyar populáris űrtudományi újságírás erőforrásait figyelembe véve, de akkor is elég bátor azt írni, hogy "a jelentést most tették közzé".
Egyébként a szokásos nyugtalanító világvégés, de rutinos online-os módon precízen 2500 karakter alá centizett cikk, a megkésettségét leszámítva nincsen benne semmi, amiért külön elő kéne citálni (nem is ez a célom, csak azért van itt, mert ezt pont ki tudtam szúrni, a naponta ezerszámra megjelenő társaival ellentétben). Meg persze az a hülye, aki ingyen és online akar teljes kontextust nyújtó, de faszán megírt tudományos cikkeket keresni, csak az a kár, hogy az ilyenekkel jól el lehet kergetni az embert az egész Tudomány rovat felől, és akkor már azt se látja, amikor nagyon korrekt, szépen szétlinkelt és hiánypótló beszámolók vannak mondjuk a budapesti szkeptikus világbuliról.
Ez az egész pedig attól Vasárnapi újság és nem a szokásos eltévedt elitista morgás, hogy van hozzá pozitív példa is: a május végén, a jelentés közzétételével nagyjából egyidőben megjelent júniusi Wiredben egy a Wired összes pozitív hagyományát megidézően remek cikkben énekelték el, hogy mizu az űrszeméttel. A megkésett Index-adaptálás három hónappal később azt írta: "A NASA-nak vannak tervei arra, hogyan csökkentse az űrbe kerülő új űrszemét mennyiségét, de ez nem oldja meg a már fenn keringő szemét problémáját". A május végi Wiredben ehhez képest már volt beszámoló arról a NASA-szponzorált konferenciáról, ahol arról beszélgettek a megfelelő elmék, hogyan lehetne összegyűjteni az eddig fellőtt szutykot (a különbséget zongorázza csak ez a tény), mindezt annak a fickónak a sztorijába ágyazva, aki a '70-es évektől nyugdíjazásáig a világ fő űrszemét-monitorozója volt.