Vajon kell-e sajnálni a tavaly rekordbevételt elkönyvelő kereskedelmi tévéket, az RTL Klubot és a TV2-t, amiért túl sokat kell tejelniük az államnak?
Feltehetőleg nem nagyon, bár ez egy olyan téma, amiről lehet vitatkozni, ebbe viszont itt nem szeretnék belemenni.
Arról viszont már érdemes egy-két szót ejteni, vajon mennyire elegáns az, amikor a két kertévé ügyében döntő szervezet, jelesül az ORTT – a médiatörvény és az azt megalkotó politikusok miatt – általánosságban visszás működéséből kiragadnak egy esetet, és azzal mit ad isten, éppen akkor foglalkoznak, amikor annak a tévét érintő milliárdos kérdésben kellene döntenie!
A keddi első riportban azt feszegetik: vajon helyes-e, hogy az ORTT háttérintézményét, az AKTI-t a műsorszolgáltatási alapból pénzelik, ami persze inkább arra volna hivatott, hogy az ott felgyülemlett pénzből műsorokat támogassanak. A szerda esti híradóban pedig már az ORTT és csatolt intézményei vezetőinek zsebében turkáltak. Közpénzekről lévén szó, ezzel se volna semmilyen problémám (sőt), de így gyomorforgató. (A videókat persze nem lehet beágyazni, pedig az RTL website-jait nemrég tatarozták.) Ráadásul ez nem is az első eset. Az RTL Klub Híradójában már a médiatörvény-tervezet ellen is lobbiztak, saját jogászukat független elemzőnek beállítva.
Az AKTI finanszírozása feltehetőleg nincsen rendben, de hogy erről éppen most kellett riportokat készíteni a híradóban, az már erősen necces. Olyannyira kilóg a lóláb, hogy az ÁSZ-jelentés, amire a riportokban hivatkoznak, még 2007 decemberében készült – az RTL-nél majdnem másfél év kellett ahhoz, hogy rátaláljanak erre az információs aranybányára.
Az ORTT működése nyilvánvalóan egészében abszurd és ezer sebből vérzik, de a téma időzítése és az egész riport inkább az RTL-re, meg az olyan mindenre kapható politikusokra nézve kínos, mint például Jánosi György, aki ehhez az egészhez nemcsak az arcát adja, de képes a következő mondatot kiejteni a száján, anélkül, hogy az adás után a dunaparti Fehér Ház portása elvette volna tőle képviselői igazolványát:
Egyetlenegy pártnak és kormánynak sem volt ereje ahhoz, hogy konfliktust vállaljon fel az ORTT-vel, de az igazsághoz hozzá tartozik, hogy egyetlen egy ORTT elnöknek sem volt ereje ahhoz, hogy racionálisabbá tegye a hivatal és a műsorszolgáltatási alap apparátusának a működtetését.
Vajon az átlag nézőt mennyire köti le az ilyen réteg-téma egy bankrablás és egy állatkerti breaking között? Az RTL híradó szerkesztőinek nyilván nem drága az adásidő, amikor saját munkahelyükről van szó, arra viszont kíváncsi vagyok, hogy mivel rukkolnak elő ma. (És azután, meg azután... Az ORTT következő ülése ugyanis jövő héten kedden vagy szerdán lesz.)
Good night, and good luck!