
(A Zónát bemutató és elemző posztunkat lásd eggyel arrébb.)
Antagon: Az első kérdés adja magát: mi tartott egy évig?
Szombathy Pál: Több dolog. Ez egy kis csapat, egy műhely, tehát kellett hozzá egy megnyugtató pénzügyi hátteret szerezni. Nyilvánvalóan egyfelől nem egy milliárdos befektetéssel induló hírportálról van szó, erre kapacitásunk sem lenne, de másfelől nem is arról, hogy a Zóna egy hobbioldal, ahova lelkesedésből rakjuk fel az anyagokat néha. Meg kellett találnunk ehhez a koncepcióhoz meg volumenhez a finanszírozót, és olyan befektetőt kerestünk, akinek így tetszik ez a koncepció, és nem átvenni akarja a hatalmat, hanem társul mellénk.
A: És ez végül Kárpáti György lett? (Ő mielőtt beszállt volna a Zónába, Klikkhír néven próbált felfuttatni egy hírszájtot, bővebben lásd itt - Antagon)
SZP: Igen, a részesedés pedig 50-50 százalék. Van egy üzleti tervünk, egy koncepciónk, azt ő elfogadta, és ez alapján folyik a munka a következő években.
A: Azaz befektetőként van jelen, és napi ügyekbe nem szól bele?
SZP: Abszolút. Dóra Melinda Tünde kolléga az ügyvezető igazgató, aki a kiadói dolgokat irányítja, és én vagyok a tulajdonképpeni főszerkesztő. De ez csapatmunka, inkább manufaktúrának képzeljük el. Hét belsős szerkesztő és riporter van jelen pillanatban, de látható, hogy megrendelőként is működünk, sok vendégszerző is lesz.

SZP: Rengeteg tehetséges és értelmes ember van, aki olyan területen dolgozik vagy dolgozott korábban a sajtóban, ami nem üti azt, hogy ide írjon. Van egy speciális munkája, amit szeret, de az a munkahelye, itt viszont olyanokat csinálhat meg, ami egyébként a hobbija, ami egyébként inspirálja a napi rutinján kívül. Ez olyan, mint amikor valakit megkérnek, hogy írjon a Hamu és Gyémántba, amire nem szokták egy napilapnál vagy a televízióban azt mondani, hogy ez összeférhetetlen.
Tehát igen, nagyon sok ember lesz és van is, akinek kedve van ehhez a koncepcióhoz, és havi egy-két írással meg fog itt jelenni, mert megegyeztem a munkáltatójával, hogy ehhez járuljon hozzá. És nyilván vannak, akiket meg nem engednek, mert konkurenciának tekintenek minket, de egyelőre nem gondolom, hogy bárkinek a konkurenciája lennénk. Nem nagyon tudnám megmondani, hogy kit akarunk legyőzni: olyat próbálunk csinálni, ami internetes tartalmakban máshol még nem található meg. Persze ha nagyon működni fog, nyilván mások is belekezdenek hasonlókba, és akkor majd lesz verseny.

SZP: A hangvétel meg a megközelítés nagymértékben Economist, legalábbis azt szeretnénk. És ami nagyon tetszik nekünk, figyeljük, és végig a szemünk előtt lebegett, az a Vanity Fair és az internetes verziója. Maga a Hatalom&Politika, az Élet&Minőség felosztás is a Vanity Fairé. Nagyon szeretjük még a salon.com-ot, és tetszett nekünk, inspirált minket az is, ahogy a Washington Posttól eljöttek a parlamenti szerkesztők, és kitalálták a politico.com-ot, ami abszolút a bennfentes politikai elemzésekre, kongresszusi információkra megy rá.
A: Ezek egyben, az Economistet részben leszámítva, mind online példák.
SZP: Igen, bár a Politiconak is van print változata. Ilyen tervünk egyébként nekünk is van: lebeg a szemünk előtt olyasmi, hogy idővel összerakni egy havi vagy negyedévi nyomtatott magazint, ahogy a Vanity Fairnél vagy a Wirednél is.
A: A Zóna-dizájn mennyiben gyúr rá arra, hogy maga is print asszociációkat keltsen?
SZP: Abszolút. A nyomtatott lapokat idéző kulcsszavakban gondolkodtunk -- kíváncsi, hátterező, elmélyülő --, és ehhez a koncepcióhoz kértünk dizájnt is. Például egyébként ezért is döntöttünk úgy, hogy a fenti boxban, a címlap felső részén fekete-fehérek legyenek a képek.
A: A témáknál mik a meghúzott határvonalak? Véletlen vagy tudatos, hogy az első cikkekből minden kemény téma kimaradt, és mennyire fér ez össze az emlegetett Economistes alapállással?
SZP: A Zóna sorsa és iránya az elkövetkező fél-egy évben fog eldőlni és világosan látszani. Van egy előfeltevésünk meg egy koncepciónk: reggelre összpontosítjuk a szolgáltatást, kényelmet, délben jönnek a fogyasztási, kulturális stb. ajánlók, és a keményebb, nagyobb ügyek este lesznek majd. De ebben, amit mi Nagytotálnak hívunk, lesz kemény téma: azért ne úgy képzeljük, hogy nem is érdekel minket, ami nap mint nap történik. Ha például lesz egy hasonló sztrájk, akkor azzal kapcsolatban lehet, hogy fogunk egy alaposabb, utánajárós anyagot csinálni. És van egy csomó sorozat, aminek erősen köze lesz aktuális dolgokhoz, vagy visszaidéz régebbieket. Lesznek nagyinterjúk, lesz egy napi, Azonnali kérdés nevű rovat, ami hangban hosszabban, leírva rövidebben fog aktuális szereplőket gyorsinterjúkban megszólaltatni. Szóval lesznek aktuális elemek, csak az nem lesz, hogy folyamatos hírszolgáltatásra lehet számítani.

SZP: Eleve van például a reggeli hírösszefoglalónkban, ami azért van, hogy mindenki lássa, hogy mi mit tartunk híreknek, fontosnak. Amikor rámegyek a gyűjtőoldalakra meg a nagy portálokra, ott iszonyatos mennyiségű hír van, és én magam keresgélhetem ki. Ehhez képest az, hogy mi kiválasztjuk, egy nyomtatott laposabb, elitistább gondolkodás, amivel ha valaki egyetért, el fogja olvasni rendszeresen, mert megbízik bennünk. De visszatérve a kérdésedre: lesznek oknyomozások, tényfeltárások, politika, nem félünk ezektől, és nem akarjuk távol tartani tőle magunkat. Ha érdekesek vagy találunk érdekes megközelítést, akkor lesznek ilyenek. De nem fognak túltengeni: ez nem politikai szájt akar lenni. Nagyon hiszünk a jó kulturális, életmód és egyéb ilyen jellegű sorozatokban, amik minket is érdekelnek.
A: Mi lesz a fókusza a Diskurzus.hu-nak (a Zóna véleményszájtja -- Antagon), és azt mihez hasonlóan kell elképzelni?
SZP: A Diskurzus fejlesztés alatt van, ma estétől a szerkesztőségi blog, az Üzemi lap fog ott elindulni, ami próbál majd adott esetben olyasmiket csinálni, amiket az Antagon is. Ezen főleg olyan problémákról szeretnénk beszélni többet és őszintébben, mint például hogy milyen energia- és felkészültségbeli hiányosságok vannak, mitől van az, hogy újságíróként egy csomószor nem működünk jól vagy eredményesen. Ebben elég nyitottak akarunk lenni.

A: Azt mondod, nem bánjátok, ha nem lesz tömeg a Diskurzus fórumán, de az eddigi tapasztalatok alapján tényleg nem a teljes neves, értelmes vitákat szomjazó emberek szánják rá az időt a fórumozásra.
SZP: Ahhoz, amit mi akarunk csinálni, nem sok értelmét látom egy klasszikus fórumnak. Az egész koncepciónk arról szól, hogy igényeket keltsünk. Szerintem az igények nem vannak, illetve vannak, de azokat kelteni szokták. Amikor azt mondják, hogy azért csinálnak ilyen műsorokat a tévében, mert erre van igény, az szerintem nem igaz: az igényeket kelteni kell, minden erről szól. Mi abban hiszünk, hogy az a hozzáállás, amit mi a Zónával képviselni fogunk, nem száz embert érdekel ebben az országban, hanem egyre többet. Nagyon sok embert elvesztett a print média, egyre több idősebb ember is csatlakozik az internetre, és érdekli őket a komolyabb megközelítés is. De ez nem csak korfüggő, nagyon sok ember szeretné még tartalmat olvasni a meglevők mellett, és a mi üzleti tervünk és koncepciónk arról szól, hogy erre lesz kereslet. Nyilvánvalóan nem az a terv, mint egy nagy hírportálnál, hogy legyen 250 ezer napi látogató.
A: Hanem? Nagyságrendileg?
SZP: Mondom, nem százezres, hanem hosszú távon egy jó pár tízezres nagyságrend az, ami a fejünkben van.
A: Vannak olyan terveitek, hogy hosszú távon ezt a tartalmat nem adjátok ingyen?
SZP: Nézd, olyan terveink vannak, hogy hosszabb távon lesznek olyan ma Magyarországon még nem bevett szolgáltatások, amelyekért pluszban, az alapokhoz képest már kérünk valamilyen hozzájárulást, de jelen pillanatban nincs olyan tervünk, hogy az alapszolgáltatást fizetőssé tegyük. Szerintem ez most nem aktuális Magyarországon. Most az emberek az internetre szoknak rá, meg jönnek föl, még rendeződik az egész terep, még semmiképpen nem vagyunk ebben a fázisban.
A: Abból, ami látszik és amit felvázoltál, a koncepció tényleg kizárólag tartalmi réseket fed le - amiből az is következik, hogy a Zóna idővel szépen mutatna a meglevő tartalombirodalmak portfóliójában is. Van kész válaszotok, ha bejelentkeznek?
SZP: Persze, nyilván volt rá időnk, hogy minden ilyet végiggondoljunk, de erre most mégsem tudok válaszolni. Azért még nincsen Zóna: látszik valami, de van sok kérdőjel. Ezzel piszok sokat kell melózni az elkövetkező egy-két évben, és akkor majd bizonyos dolgokról nyilván kiderül, hogy nem jól gondoltuk. Nem gondolom, hogy ez az alapkoncepció lenne, de sok részlet lehet. Úgyhogy erre nem lehet válaszolni egyelőre.
A: Illetve ez volt a válasz.
SZP: Igen. Tudjuk, hogy ez hogyan működik, tehát jogos a kérdés, de erre most nincs válasz. A választ melóval lehet megadni.
(A Zóna szerkesztőségi blogja estére maga is bővebb kifejtést ígér a születésről és az elképzelésekről.)