Eggyel arrébb, a Médiablogon épp azt fejtegeti Pollner, milyen készségek kellenek a 21. századi újságírónak ahhoz, hogy használható legyen. Nos, a magabiztos online keresés biztos köztük van, de azért az sem árt, ha az embernek legalább halvány lövése van arról, amiről ír, hogy ki tudja szűrni a hülyeséget a találatok közül.
Pláne ha hírügynökség, és éppen egy kis hátteret akarna csomagolni egy fontosnak tűnő, de rém távoli hírhez, hogy ne csak geopolitikai szakértők számára legyen értelme. Mindezt a Független Hírügynökség egy szerdai hírének apropóján írom -- olvasónk hívta fel a figyelmünket arra, hogy az anyag csaknem minden állítása megtévesztő, inkorrekt, pontatlan vagy hülyeség.
"Cím: Vége a kongói mészárlásnak" -- Egyrészt a mészárlás, az Afrika világháborújaként emlegetett kongói háborúszéria öt éve véget ért, másrészt ahol valóban kiújultak a harcok (a keleti országrészben), ott most fegyverszünetet kötöttek, ami nem automatikusan a konfliktus (bocs: mészárlás) örökös vége.
"Az utóbbi tíz évben többen (mintegy 5,4 millióan) haltak meg a kongói polgárháborúban, mint bármelyik más konfliktusban a II. világháború óta. Most békét kötött a milícia-vezérekkel a kormány, s véget érhet a mészárlás. ... Az egyik főbűnös vagy a hadsereg nagy embere lesz, vagy száműzik." -- Még nem ítélték el, úgyhogy a "főbűnös" kicsit erős egy hírügynökségtől.
"... Hosszú tárgyalások után egyezett meg a kormány, a legnagyobb milícia, a Mai Mai és Laurent Nkunda hadúr arról, hogy felfüggesztik a világ történelmének egyik legvéresebb belháborúját az egykori Zairéban." -- Akkora belháború volt, hogy minden szomszéd ország aktívan részt is vett benne '98 és '03 között.
"A béketárgyalásokat az Európai Unió, az Afrikai Unió és az Egyesült Államok vezényelte le" -- meg az ENSZ. Lényegtelen, ők senkik, az ott állomásozó békefenntartóik, akik kísérgették a résztvevő feleket, szintén. "A szervezők (!) remélik, hogy ezzel sikerül végre megállítani a vérontást a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ahol az utóbbi időkben már havonta 45 ezren haltak meg." -- igaz, nem a vérontásban, hanem a polgárháború valóban durva következményeiben, betegségek és az éhezés miatt; ahogy a leadben írt 5,4 millió halottról is jobbára a konfliktus utáni humanitárius krízis, nem a mészárlás tehet. "A Nemzetközi Vöröskereszt adatai szerint néhai Mobutu Sese Seko Kuku diktátor bukása után, azaz 1997 óta legalább 5,4 millióan haltak meg az afrikai országban. A szervezet szerint..." -- a hivatkozott szervezet, az International Rescue Committee (lásd az eredeti hírt itt) ráadásul tök nem a Nemzetközi Vöröskereszt.
Összehasonlításképpen itt a Reuters híre ugyanerről. Persze nem azt mondom, hogy mindenki hülye, aki nem naprakész afrikai háborúk utózöngéiből, csak azt, hogy nem kötelező Kongóról írni. Mint ahogy az ilyen híreket csont nélkül átvenni sem volna az.
(A tippet, forrásokat és az egyéb korrekciók zömét köszi Viktornak.)
A Google-újságírás visszaüt - a nemzetközi belháború, ami kétszer ért véget
2008.01.24. 09:00 zsombor
6 komment
Címkék: index függetlenhírügynökség
A bejegyzés trackback címe:
https://antagon.blog.hu/api/trackback/id/tr34309424
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kobaljov 2008.01.24. 12:25:29
Erről meg a webisztánon volt nemrég szó, a Wikipédia és a Google felhasználása az oktatásban kapcsán (webisztan.blog.hu/2008/01/15/re_kitiltani_a_google_t_es_a_wikipediat_)
zsombor 2008.01.24. 12:44:11
@Kobaljov,
köszi, bár vicces módon itt ha eljut a szerző a Wikipediáig, valószínűleg jobban képbe kerül. A vélhető források is okésak, szóval sima gányolás lehet... Gányolni meg mindegy, hogy Reutersből, CIA-aktákból vagy az első Google-találatból gányol valaki.
köszi, bár vicces módon itt ha eljut a szerző a Wikipediáig, valószínűleg jobban képbe kerül. A vélhető források is okésak, szóval sima gányolás lehet... Gányolni meg mindegy, hogy Reutersből, CIA-aktákból vagy az első Google-találatból gányol valaki.
mx_ 2008.01.24. 13:40:06
brávó, ez a cikk nálam is kiverte a biztosítékot, a felsorolt okokból. hasonlóan végig lehetne nyúzni a mindennapiafrika.blog.hu összes postját, bár az legalább nem egy "hírügynökség"
pollner · http://soreo.biz 2008.01.25. 08:54:18
Sreenath Sreenivasan külön kurzust vezet gyakorló újságírók számára arról, hogyan lehet megvizsgálni a weben talált információk hitelességét. www.sree.net
(Budapesten is tartott ilyen foglalkozást, nagyon meggyőző volt.)
(Budapesten is tartott ilyen foglalkozást, nagyon meggyőző volt.)
movhu 2008.01.25. 13:47:54
A baj az egésszel az, hogy a hülyeség hülyeséget generál, mert előbb utóbb, amikor rákeresel a neten, akkor lesz 1000 oldal ugyanazzal az infoval, miközben hülyeség az egész.
Rekka 2008.01.25. 13:49:56
Ez még szórakoztatóbb példája annak, hogy mennyire nem ellenőriznek semmit az újságírók:
www.metazin.hu/node/1177
www.metazin.hu/node/1177