Számtalan "bezzeg a napsütötte Nyugaton" példát lehet hozni, ha az ember nézegeti a magyar médiát, jogosat és jogtalant egyaránt. De ha van valami, amit a visszacsatolásoktól nagyjából teljesen mentes magyar sajtó tényleg csont nélkül, szemérmetlenül lenyúlhatna, az a Talk to the Newsroom sorozat a NYTimes.com-on, ahol kéthetente kilöknek egy-egy munkatársat, hogy válaszoljon az őt érintő kérdésekre.
A NYTimes cikkeinél hozzászólás nincs, de a cikkek mellől lehet emailt küldeni az írónak, ha valami beleszorult az olvasóba. Itt viszont nem erről van szó: kiraknak egy stábtagot a reflektorfénybe egy hétre, megmondják, pontosan mivel foglalkozik, az olvasók meg többnyire okos, általánosabb, trendeket érintő kérdéseket szegeznek neki. A szerkesztőség boldog, mert látja, hogy emberek aggyal azok, akik a lapot olvassák, az olvasók boldogok, mert látják, hogy nem apatikus, kiégett zombik, hanem bizonyítási vágytól égő, motivált újságírók gyártják neki az ő lapját.
Ehhez persze okos olvasóközönség is kell -- nem véletlen, hogy egyetlen Times-stábtag sem felejti el soha megsimogatni a fejüket a válaszokban. De lehet, hogy pont emiatt a kontraszt miatt lenne hisztérikusan vicces, ha kipróbálná a fórumosdit egy tetszés szerinti magyar napilap. A Népszabadságon volt is korábban hasonló kanyar, bátor módon egyből a főszerkesztővel, tanulságos olvasgatni, milyen feladatot képzeltek el -- legalábbis az akkori -- kérdezők a lapnak. Utóbb a Mohamed-karikatúrák utánközlése kapcsán aztán történt egy újabb nekifutás is, de ezzel le is álltak. Valószínűleg azért, mert csak a hagyományosan levélírásra hajlamos olvasókat sikerült online terelni, nem új hangokat meghallani.
Nem konkrét cikkel kapcsolatban olvasói levelek törvényszerűen csak kiemelkedően frusztrált vagy néha nagyon-nagyon boldog olvasóktól érkeznek, mert ők elég motiváltak leülni írni, ez viszont a lehető legkevésbé reprezentatív. A NYTimes tematikusan irányított fórumában pont az a jó, hogy jobbára mérsékeltebb és sokszor nagyon hasznos levelek érkeznek rá, egyébként vélhetően csendes olvasóktól.
Kiabálj be a szerkesztőségbe!
2008.01.23. 19:27 zsombor
2 komment
Címkék: népszabadság newyorktimes
A bejegyzés trackback címe:
https://antagon.blog.hu/api/trackback/id/tr71309086
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
tuba 2008.01.23. 23:00:29
Nincs reakció.Erre a cikkre ez is reakció:)(a humorizáláson kívül:a zserkesztők nem kiváncsiak az olvasók véleményére,mert nem az olvasók igényei az döntők.Nálunk elsősorban egy médiumnak nem a közönség igényeinek kell megfelelnie, hanem mögötte álók érdekeinek. Hamar kiderülne,h. az olvasók ugyanúgy vásárolják a politikai identitásuknak megfelelő lapot,ahogy pártot választanak:"micsináljak,nincs jobb".)
pollner · http://soreo.biz 2008.01.25. 09:01:05
Itthon ilyesmit azért nehéz elképzelni, mert a legtöbb kiadványnál teljesen szeparált az "igazi" és az online szerkesztőség. Az online rendszerint csak amolyan lesajnált, szegény rokon, az "igazi" újságírók oda be sem teszik a lábukat. (Több olyan szerkesztőségről is tudok, ahol a főszerk titkárnője kinyomtatja a "főnök" emailjeit,mert az undorodik a számítógéptől.) A digitális kultúra ilyen szintjén nehéz elvárni, hogy a bejegyzésben említett stratégia, vagy akár ahhoz valami halványan is hasonló megvalósuljon.