
Napról napra egyre inkább zavarban vagyok az atv új reggeli műsora láttán. Nem tudom ugyanis eldönteni, kinek és miről is szól a Reggeli Jam. Előzőleg kíváncsian vártam az új napindító műsort, mert a Nap-kelte, RTL Reggeli, Tv2 Mokka szentháromság bizony nagy űrt hagy maga után reggelenként.
Amikor az első Reggeli Jam-adásra kapcsoltam a múlt hétfőn, éppen Zámbó Marietta ült a stúdióban, s arról beszélt, hogy "mi volt Jimmy titka". (Jelentem, nem derült ki.) A műsorvezető, az egyébként szimpatikus Sárosdy Eszter nagyon koncentrált, hogy leplezze, mennyire unatkozik, s jól olvassa fel a szerkesztő által elétett kérdéseket. Volt még abban az adásban mindenféle: Jordán Tamás (virágot hozott a műsorvezetőnek), Katus Attila (személyi edző, táplálkozási tanácsadó, aki -- mint megtudjuk -- a műsorvezető "régi családi jóbarátja", tegeződnek is, de nem ezért hívták meg, ááá, nem) és az FTC elnöke arról, hogy újjáéled-e a Fradi.
Már majdnem elkönyveltem volna a Reggeli Jamet gyöngébben sikerült, jópofáskodó szoft-bulvárműsornak, amikor másnap, harmadnap -- kicsit korábban ébredve -- látom Bajnai Gordont, Balsai Istvánt, Fodor Gábort, meg ilyeneket, s azért a néző itt is megkapja a heti Szíjjártó Péter-adagját is. Ilyenkor persze nem bulvárról van szó, alapvetően a kőkemény politika a téma, ám sajnos ezekből a felületes beszélgetésekből sem tudhatunk meg semmit az alapinformációkon túl.
A műsor útkeresését és műsorvezető bizonytalanságát (rutintalanságát) jól illusztrálja a Szíjjártó Péterrel folytatott beszélgetés. Az olyan kérdések, hogy "kávét vagy teát parancsol?" vagy "Sikerült-e kipihennie magát a nagy hajrá előtt?" teljesen fölöslegesek -- de ne legyünk naivak, természetesen a bulvár-vonalat hivatottak erősíteni. Eközben viszont nem tudunk meg sokat a Fidesz népszavazási kampánystratégiájáról, mert a műsorvezető teljesen érthetetlen módon futni hagyja a politikust, s sorra megelégszik a kitérő válaszokkal. Például:
"Mi lesz, ha a népszavazás sikertelen, lesznek-e személyi konzekvenciák a Fideszben?" -- kérdezi jogosan Sárosdy. De Szíjjártó válaszát minden további nélkül elfogadja ("a sportban és a politikában nem létezik az a szó, hogy »ha«, a népszavazással a választásra szóló lehetőséget kapják vissza emberek").
A Reggeli Jam-nek, mint minden napindító műsornak (s most vonatkoztassunk el a Nap-keltétől), nyilván az a célja, hogy építse a csatorna brandjét, de úgy látszik, még az atv vezetői se nagyon tudják, milyen imázst akarnak magukról kialakítani. Ha egy komoly témákkal foglalkozó hírcsatorna benyomását akarják kelteni, és feltehetően ez a céljuk -- abba bizony nem fér bele Zámbó Marietta, Katus Attila és a jópofáskodó kérdések. (Ezen a héten Demcsák Zsuzsa vezeti a műsort, de a műsor jellegén ez mit sem változtat.)
Az atv egyik vezetője így nyilatkozott a műsor indulása előtt az MTI-nek: a változtatás célja, hogy a televízió "a csatornát néző, igényes közönségét bővítse és fiatalítsa". Ezek szerint a fiatalokat célozza a zavarbaejtő internetes lapszemle, amely (tessék kapaszkodni) abból áll, hogy a műsorvezető felolvassa az Indexen, az Origón és a Hírszerzőn éppen található cikkek címeit és leadjeit.
Azért nem vagyok meglepve: a Reggeli Jamben érzékelhető kettősség, bizonytalanság tökéletesen jellemző az atv egészére, ahol a fontosabb közéleti, politikai ügyek tárgyalása mellett (azt most hagyjuk, milyen színvonalon) a legérdektelenebb bulvártémák is ugyanakkora teret és műsoridőt kapnak. A csatorna, nagyon úgy fest, nem veszi észre: a célközönség, a csatorna által meghódítani kívánt "igényes néző" a tapasztalatok szerint félve kapcsol az atv-re, hiszen lehet, hogy nem, mondjuk, Friderikuszt vagy Kálmán Olgát kap, hanem -- a sors és a műsorstruktúra szeszélye folytán -- Fásy-mulatót vagy Hajdú Pétert. S ez az "igényes néző" -- van egy tippem -- a Reggeli Jamre se kapcsol majd oda, ha folyamatosan fennáll a veszély, hogy politikai hírek helyett bulvárhősöket és bulvárkérdéseket kell hallgatnia.