Jogutód nélkül felszámolhatja az állam az MTV Zrt.-t, hogy így szabaduljanak a terhes székházprojekttől – hallotta az Antagon több, de áttételes forrásból. Az állítás igazságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni, mindenesetre az ötlet második ránézésre teljesen hihetően hangzik, és szerfelett logikusan illeszkedik a kormányváltás óta eltelt hónapok történéseibe.
Nem lenne nagy kár érte
Politikai felhangoktól függetlenül: a székházprojekt valóban eleve nem egy sikerült valami, az épület ezer apró hibájáról, építési és műszaki hiányosságairól az átvétel óta hallani. Valóban van tehát egy kezelendő helyzet, noha otthagyni a szarban a tulajdonos Wallist, amelytől az óbudai komplexumot az MTV bérli, egy nehezen újrahasznosítható épülettel korlátozottan elegáns megoldás, de láttunk már cifrábbat is mostanában.
A lépés emellett hézagmentesen illeszkedik a PPP-konstrukciók felülvizsgálatát hirdető minapi miniszterelnöki bejelentésbe, és ha a jog próbáját kiállja, nagy kockázatai sincsenek, hiszen minden vagyont, amit át kéne menteni (a filmtártól az olyan védjegyekig, mint például a csatornák nevei) már egy új állami vagyonkezelő alapba menekített az NMHH.
Az MTV-t mint céget megszüntető húzás ráadásul jobban is magyarázná az utóbbi lépést, mint az, hogy az államnak az ingatlanvagyonra fájt a foga – Orbánék egyhamar még nem tudnának menő naphegyi vagy Bródy Sándor utcai székházakat eladni úgy, hogy ne lehessen őket azzal támadni, hogy pont úgy kótyavetyélik a jóféle állami épületeket, mint a minisztériumi negyed épületeit odahagyni készülő Gyurcsányék tervezték volna korábban az új kormányzati negyed ötlete kapcsán.
Több tévé, egy tévécég
Az Antagonnak az is valószínűnek tűnik, hogy bár az új, összevont kuratóriumi rendszer felállításakor még azt mondták Szalaiék, marad a négy közmédium, ha valóban bezárják az MTV Zrt.-t, nem alapítják újra másnap MTV 2010 Zrt. néven, hanem összevonják a fenébe a két bagázst az egyik társaság alatt (azaz a külön csatornák maradnak, vagy ha át is alakulnak, amire bőven volna ok, nem feltétlenül direktben összeolvadnak). Ez végeredményét tekintve szintén mindenképp üdvözlendő dolog volna, és beszédes, hogy az önkormányzati választások elmúltával már Szalai is teljesen nyíltan utalgat erre:
Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy alapvetően átformálódjon a közmédia-világ és a múlt, ami egy beteg intézményrendszert hagyott maga után, végre felszámolható legyen – idézi a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökét a Duna Televízió interjú-összefoglalója.
Nincs még egy olyan gazdag ország, amely megengedte magának, hogy versenyeztesse a közintézményeit – hangoztatta Szalai Annamária. Példának hozva fel, hogy a Magyar Televízió és a Duna Televízió felesleges terjesztői kapacitásokért versengett, egymásra licitálva vásároltak filmeket.
...és ezügyben teljesen igaza is van. A szaporodó utalások alapján egyébként a székház sorsától függetlenül is az összevonás a terv, ami elég viccessé teszi a vezérigazgató-jelölti találgatások MTV-s részét: az ügyvezető elnök Medveczky Balázs eszerint hiába zárt be marginális délutáni magazinokba minden használható riportert, könnyen lehet, hogy csak ideig-óráig marad cég alatta, amit vezethet – ha egyáltalán igazak például a Népszava őt érintő találgatásai.
Ami a többi pletykát illeti, Szabó László Zsolt (az Echo TV jelenlegi vezére) mind jelenlegi teljesítménye, mind az 1998-2002 között az MTV élén mutatottak alapján elég ijesztő felvetés ahhoz, hogy ne akarjuk komolyan venni, a filmproducer Kálomista Gábor és a hetiválaszos Borókai Gábor viszont egyaránt vállalható jelöltek akármelyik tévé vagy konstrukció élére. Egyedül azt várnánk kíváncsian, milyen víziójuk van a modern közszolgálati tévézésről, mert abból eddig vajmi keveset villantottak fel.
Gazsó L. Kicsoda?
Ami a Magyar Rádiót illeti, mi sem hallottuk még más nevét, mint a napokban közszájon forgó Gazsó L. Ferencet – azzal együtt, hogy Gazsó az Antagonhoz eljutottak alapján inkább magát futtató önjelölt, mint a kiszivárgott titkos aduász. Ha mégis komoly a felvetés, az nem a világvége, arcként egy nem túl izgalmas mérsékelt jobbosról van szó, ha nem kell túl nagy sleppet befogadnia a rádióba, még az is lehet, hogy egyszerűen csak hagyná az embereit dolgozni, és nem kéne annyi rádiósnak új állás után néznie, mint ahányról az Antagon tudja, hogy lelkileg már nyár óta kész bármelyik pillanatban összepakolni a cuccait.
Ezzel együtt is: Gazsónál szintén a stratégiai ötleteket, plusz az üzleti vezetői képességeket hiányolnám először (a beszédes CV-t lásd itt), vicces, hogy az ilyen bagatell szempontok, amik a korábbi egyezkedős elnökjelöléseknél legalább a felszínen mércének számítottak, most már fel sem jönnek. Gazsó amúgy már csak azért is súlytalannak tűnik, mert az általa vezetett, semmiféle érdemi tevékenységet nem mutató jobbos Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének kong a honlapja, a szépen hangzó céljaiért még sosem láttuk küzdeni. Csupán a kormányváltás után aktivizálták magukat, hogy néhány közleményben biztosítsák támogatásukról a média átalakítását, rendreutasítsák az EBESZ-t, illetve bejuttassák Gazsót szerepelni az MTV reggeli műsorába – ez egyébként egy pontonként már-már szürreálisan belterjes, de beszédes és rövid beszélgetés az új médiaellenőrző struktúráról.
És ti miket hallotok?