A választások utáni 6-12 hónapban teljesen átalakulhat a magyar politikai sajtó/média térképe. A legbiztosabb pontnak, az örök változatlan, HVG tűnik, amellett, hogy az Origo és az Index környékén is meglepő lenne hangsúlyos változás, még akkor is ha, valamelyik esetében a folyamatosan fel-fel bukkanó eladási pletykák beigazolódnak. Ezentúl viszont szinte a teljes jobb és baloldali média mozgásba kerülhet.
A legizgalmasabb kérdés a Heti Válasz sorsa. Az elmúlt évek sikertörténete a lap, mert minőségi, konzervatív fórumot tudott létrehozni, ami ráadásul üzletileg is rendben van (nem nagy üzlet, de épp rendben van), példányszáma növekszik. A Heti Válasz sikere azonban (kívülről úgy látszik) nagyrészt Borókai Gábor teljesítménye, ide értve a csapat összeszedését és egybentartását is. Kérdés, lesz-e belőle valóban összevont közszolgálati médiavezető, ahogy híresztelik, esetleg kap-e, akar-e más funkciót? A lap új tulajdonosa, Fellegi Tamás, pedig vállal-e politikai szerepet, mint miniszter vagy más? Ha két igen a válasz, ki jön utánuk? Esetleg marad-e Fellegi a tulajdonos, ezzel lehetetlen helyzetbe hozva az újságot? És az új/régi tulajdonos, új/régi főszerkesztő milyen Heti Választ képzel el a következő 4/8 évben? Minőségi, kritikus konzervatív lapot, egy éppen regnáló jobboldali kormány idején vagy az „ügyet” (ki)szolgáló Magyar Nemzethez közelítő képződményt?
A Magyar Nemzet, HírTV, Lánchíd Rádió esetében kisebbnek tűnnek a kérdések. Valószínűsíthető, hogy a kormányzati propaganda kellemetlen felületeivé vállnak, itt a kérdés inkább csak az, hogy a közszolgálati médiába hány embert visznek majd át?
Az MTV-ben már jócskán elkezdődött a hatalomátvétel (Ma reggel, választási műsor), kérdés mennyire gátlástalanul, „egészpályás letámadással” folyik majd mindez, vagy mennyire sima hangsúlyeltolódást akar elérni a Fidesz? Vajon jobban számít majd a demokratikus értékek védelme („már úgyis van saját médiánk”), vagy fontosabb lesz a leplezetlen területfoglalás? A Kossuth Rádióban az utóbbi években színvonalas szakmai reneszánsz kezdett kialakulni, amit a Fidesz sajtóosztályán minden bizonnyal a „liberális újságírók előretöréseként” észlelnek. A győztes mindent visz alapon ennek vége, vagy hagyják csendben dolgozni majd őket?
És végül itt van Jobbik-gyilkos Magyar Hírlap. Vajon a választások után visszatér Vonáék táborába, esetleg bezár, mert Szélesből mégsem lesz miniszter/bármimás (amit gondolunk ígérhettek neki, példás ideológiai fordulatukért), vagy marad Fidesz-lap, kicsit bulvárosabban, kicsit gusztustalanabbul, mint a Nemzet de kitömve állami hirdetésekkel, hogy valahonnan visszajöjjön az elmúlt közel 5 év nyomdaszámláinak többmilliárdos költsége?
Folyt. köv.: a baloldali térfelet következő posztunkban vesszük végig.
(Disclaimer: A szerző a Figyelő újságírója.)