A Pulitzer-emékdíjas újságíró, a középiskolai tanár, a volt vasúti hatóság-főnök és társaik után váratlan szerző jelent meg az [origo] – az induláskor általam tartalombarátlan kinézete miatt ledorongolt – Komment.hu-ján. George Clooney (angolszász vidékeken politikailag aktív liberális sztárszínész, nekünk Ross doki) Darfúrról írt a szudáni elnök ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancs kapcsán, amúgy nem első külföldi szerzőként az oldalon.
A DailyBeastről elorozott cikk messzemenőkig jogosan került fel, elvégre itthon az, hogy Szudánban mindennapos a rettenet, úgy lett agyonhallgatva, mintha az, hogy itt 20 éve volt rendszervált(oz)ás, felmentést adna az ennél sokkal húsbavágóan elcseszettebb sorsú népekkel való foglalkozás alól. (Tegye fel a kezét, aki legalább nagy vonalakban tudja, mi történik ott, és ezt a magyar sajtón keresztül fejtette meg!) De hogyan és miért került a cikk az oldalra?
"Folyamatosan keressük az olyan cikkeket a világsajtóból, amikről úgy gondoljuk, hogy valamilyen szempontból érdekesek és tanulságosak lehetnek a magyar olvasóknak. Az eddigiekben a cikk felől indult a dolog, aztán megkerestük a jogtulajdonost, és igyekeztünk megállapodni velük" - írta Nádori Péter, a Komment.hu-t kormányzó [origo]-vezetőszerkesztő az Antagon kérdésére. Mint mondta, nincsenek korlátlan erőforrások külföldi cikkek vásárlására, de biztosan nem a Clooney-írás volt az utolsó alkalom.
A statisztikák szerint egyébként az eddigi külföldi cikkeket, például az iszlámügyben szókimondó holland Geert Wildersről szólót – nem túl meglepő módon – messze nem olvasták annyian, mint a devizahitelekről vagy a cigánykérdésről értekezőket. Nádori Péter viszont ettől még fontosnak tartja a külföldi szerzők írásait.
"A Darfúr-témára persze hogy szerettük volna jobban felhívni a figyelmet a sztárszerzővel, de ez a Komment.hu egészére igaz. Próbálunk olyan szempontokat, gondolatokat, témákat hozni, amik szerintünk előreviszik a dolgainkat" – indokolt a szerkesztő.
"Általánosan azt gondolom, hogy ránk fér, hogy ne csak a saját szemszögünkből nézzük a világot, meg ne csak azzal foglalkozzunk, ami a szomszéd sarkon történik. Annak is van tanulsága, sőt, hatása ránk, ami innen 3000 kilométerre zajlik."