Folytatva a szerkesztőségi árveréses beszámolóval elkezdett kísérleti multimédia-hullámot, az Antagon gyártott néhány videót az idei Göbölyös Soma Díj múlt vasárnap esti átadójáról is. Hangulatjelentés, villámkérdések a két nyertesnek (Brückner Gergely/Figyelő, Pethő András/[origo]), illetve az átadó keretében zajló rövid kis beszélgetések teljes terjedelmükben.
Összefoglaló videónk első fele hangulatvideó a helyszínről – részletek a díjátadóból, a nyertesekkel készült nyilvános interjúból, és a díjátadás előtti két beszélgetésből (az egyiken a mozgássérültigazolvány-hamisítás ügyi riportja miatt rabosított RTL-riporter, a másikon az eléggé újságíróbarát módon viselkedő Jóri András adatvédelmi biztos által beszélt).
A videó második felében pedig az Antagon kérdezi a két nyertest arról, bennük milyen cikkek maradtak meg 2008-ból, és hogy hogyan érzik, az általuk vitt témákat segített-e vinni a sajtó maradék része, vagy még mindig gyávaságnak számít egymást hivatkozni.
Az egyik háttérvideón Polgár Gézát, az RTL Klub riporterét kérdezi Mong Attila műsorvezető arról, mik a szerencsétlen néhány hónappal ezelőtti rabosítós történet tanulságai (Polgár egy riport kedvéért vett hamis rokkantigazolványt, ezért a törvény éber őrei jól meggyanúsították hamis rokkantigazolvány-vevéssel, amíg az ügyészség le nem fújta a kínos cirkuszt).
Itt főleg arról beszél, mennyire durva, hogy mindez fél évvel azután történt, hogy a riport lement, és hogy akkor a témájáról nem beszélt senki, azaz a cirkusz nélkül elsüllyedt volna az ügy.
A másik háttérvideón Jóri András újdonsült adatvédelmi biztost kérdezi Mong Attila. Az ombudsman először Polgár ügyéről beszél, aztán meg arról, mennyire kell félnie a tényfeltáróknak attól, hogy véletlenül olyan államtitokba nyúlnak, amiről nem is tudják, hogy államtitok, mégis betámadják érte (mint például a HVG-s Rádi Antóniát a székesfehérvári ún. maffiaügyről szóló cikke után).
Jóri alapvetően megnyugtató dolgokat mondott: azt, hogy államtitoksértéskor fontos a szándékosság, ami azoknál nem áll fenn, akik nem tudják, hogy államtitkokat fogdoznak, és hogy az ombudsman bárminek feloldhatja az államtitokságát, ezért érdemes lesz őt bombázni, ha az szaglik, hogy valamit csak azért titkosítottak, hogy ne legyen kényelmetlen.
Felkerült videóink második része is, amelyen a két tavalyi nyertes, Bódis András (Heti Válasz) és Bodoky Tamás (Index) beszélget a két idei díjazottal, itt nézhetők meg.
Teljes szöveges tudósítást az eMaSán találhatni.