"Újra megvonták a támogatást a Hankooktól" - állította egy címlapon is hivatkozott címében a Magyar Nemzet múlt hét csütörtökön. A cikkhez tartozó képaláírás szerint "továbbra sem tartja be a szabályokat a koreai cég". A hírt aztán még aznap az MTI-n keresztül az Origo, a Stop.hu, a Ma.hu és a Fidesz.hu, illetve még ki tudja, hányan hozták le. A Népszabadság pénteki rövidhíres verziója szerint pedig "Ha kérne, se kapna képzési támogatást a Hankook". (A forrásokat a mitortent.hu-n szedtem össze.)
A csütörtöki Magyar Nemzet és a rá hivatkozó MTI hír még arról számolt be, hogy a Hankook már megint nem tartott be bizonyos munkaügyi szabályokat és ezért nem kapja meg a pályázott egymillió eurós támogatást. Azért már megint, mert tavaly 143 millió forintot valóban nem utaltak át a koreai cégnek, miután munkaügyi szabálytalanságokat találtak náluk.
A mitortent.hu-n lévő oldalak közül egyedül a Privátbankár.hu és a HRforum.hu, illetve a Népszabadság rövidhíréből derül ki a cég állásfoglalása is, ezek szerint azért nem kapott, mert nem is pályázott – azaz a Magyar Nemzet cikke a támogatás megvonásáról egyszerű álhír. Arra azonban már senkinek nem futotta, hogy felhívja a Munkaerőpiaci Alapot, ugyan már, mondja meg, kinek van igaza. Volt-e ilyen döntés és pályázott-e egyáltalán a Hankook? Ez elsősorban az MTI feladata lett volna, amikor ellenőrzi a Nemzet értesülését. De ha már ők nem tették meg, az újságírók, akiknek a kezében volt a Hankook közleménye, vajon mit gondoltak?
Mi volt a Népszabadság szerkesztőinek fejében múlt hét csütörtök délután? A lap rövidhíréből is kiderül, hogy valamelyik fél nem mond igazat. Vagy a Magyar Nemzet közölt álhírt a címlapján – ebben az esetben a Népszabadság Média rovatához kellett volna utalni az információkat, hogy derítse ki, milyen félreértés, újságírói hiba okozhatta a Magyar Nemzet címlapos tévedését és az MTI ellenőrzésének hiányát. (Vagy ha nem oda, legalább az eMaSához.) Ha pedig a Hankook sajtóközleménye valótlan, akkor meg az a hír, hogy nemhogy pályázott és elbukta, de még le is tagadja az egészet. Ehelyett az újság mínuszos hírben sunnyog, írja is, meg nem is. "Ha kérne, se kapna…"
Igen, ezért van szükség több médiakritikára és erre alkalmas fórumokra. (Ukridge, még mindig egyetértünk.) Ha valaki álhírt hoz le, akkor a többi lapnak bátran és egyértelműen rá kell mutatnia a hibára. A Népszabadságnak legalább van lapombudsmanja, már várjuk is Paul Lendvai következő írását!
Frissítés (június 4.): a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) sajtóosztálya a következő választ adta az Antagon azon kérdésére, mi végülis a helyes megfejtés az ügyben: "A dunaújvárosi Hankook Tire Magyarország Kft. a tavaly elutasított képzési támogatása óta újabb pályázatot a Szociális és Munkaügyi Minisztériumhoz nem nyújtott be, ezért elutasító döntés sem születhetett." A Nemzet cikke a Munkaerőpiaci Alap irányító testületének május 28-ai rendkívüli ülésére hivatkozik – az SZMM szerint ilyen valóban volt, de nem a Hankook ügyében.Hogy tovább bonyolítsuk, úgy tudni, anno az első támogatást több évre ítélték oda, részletekben: ebből tiltotta le az elsőt még tavaly Lamperth Mónika, és ennek egy újabb részlete körül simán lehet is valami gebasz, de ezt most már fejtse meg egy munkaügyi újságíró.