A berlini kancellárián nőuralom van, bár a kezdetben csak nők alkotta csapatban mára számos férfi is megjelent. Merkel kabinetfőnök-asszonya (Frau Baumann) viszont helyrerakta a kancelláriaminisztert, aki pedig több befolyást szeretett volna az ügyekre. Kár, hogy Baumannak Merkel beszédeire is nagy a befolyása – ettől lesznek ilyen unalmasak. A német kormány két szóvivője pedig nem bírja egymást.
AA:
Ralf Neukirch: Ehhez a cikkhez semmit nem hagyattam jóvá. A háttérbeszélgetések úgy folytattam le, hogy ha idézek valakit egyeztetnem kellett volna a megszólalókkal, de a cikkben nem fordul elő idézet. Az elhangzott vélemények, illetve a több forrásból ismert tények nem szorulnak utólagos egyeztetésre. Beszéltünk róla és ennyi elég. A cikkben szerepel, hogy a két kormányszóvivő nem szereti egymást, ezen viszont nincs mit engedélyeztetni vagy egyeztetni. Természetes, hogy az lenne a véleményük, hogy jól kijönnek, de a véleményem szerint elegendő jel utal arra, hogy ez mégsem így van.
AA:
RN: A kormányszóvivők reakciójáról nem tudok beszámolni, mert nem találkoztam vagy beszéltem velük azóta. Thomas de Maiziérel – a kancelláriaminiszterrel – pár nappal a cikk megjelenése után találkoztam és barátságos volt, a cikket pedig egy szóval sem említette. Szóval szakmai szempontból közelítette meg a dolgot és profin reagált: sehogy.
RN: De igen, úgy is meg lehetett volna fogalmazni a szöveget és ha nem vagyok biztos a kijelentéseimben, akkor minden további nélkül így is teszek. Azonban a Spiegelnél nem szokatlan az ilyen magyarázó félmondatok elhagyása.
AA:
RN: Egy ilyen cikk esetében nem merül fel a per lehetősége. Ha azt írnám, hogy „mindenki tudja, hogy a kancellárián sikkasztanak” akkor természetesen ezt jól alá kéne tudnom támasztani. Ami az olvasók iránti felelősséget illeti, abban egyetértünk, egy bíróság előtti vita viszont nem reális ebben az esetben.
NÉHÁNY IDÉZET A CIKKBŐL
"A kancellárasszony nem tehetséges szónok, egy jó szövegíró talán kölcsönözhetne némi csillogást a fellépéseinek. Bauman viszont leginkább csak arról gondoskodik, hogy a beszédek jellegzetesen „merkelesek” legyenek. Csakhogy részben pont ez -- a politikai zsargon és a főiskolai tanár előadásmódjának a keveréke --, ami a problémát okozza."
"De Maiziére kezdetben azt gondolta, hogy több mindenre lesz hatással. Beate Baumann aztán újra és újra egyértelművé tette a számára, hogy ki a főnök."
"Ulrich Wilhelm, a kormányszóvivő nem szereti Steget (Thomas Steg, helyettes-kormányszóvivő -- AA). Ő pedig viszonozza Wilhelm érzelmeit. Wilhelm egy okos müncheni, aki úgy néz ki, mint egy síoktató. Igazából semmi alapja nincs arra, hogy féltékeny legyen Stegre."
A német eredeti 50 centért letölthető a Spiegel oldaláról.